5 liečivých čajov vysokej kvality, bohatých na prírodné antioxidanty, alkaloidy, minerály
Sú to práve antioxidanty, ktoré chránia bunky nášho organizmu pred oxidačným stresom, degeneráciou, predčasným starnutím a smrťou. Teraz máme v ponuke až 5 účinných pomocníkov v podobe bylinných čajov vysokej kvality, ktoré pomôžu našim bunkám vzoprieť sa útoku voľných kyslíkových radikálov, degenerácii – predčasnému starnutiu, opotrebovaniu, zápalom a zachovať si zdravie a vitalitu. Zároveň pôsobia liečivo pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach.
Hlavne z vonkajšieho prostredia, ale aj zvnútra organizmu útočia na nás v obrovskom množstve tzv. voľné kyslíkové a hydroxylové radikály, ktoré sú veľmi agresívne voči bunkám ľudského tela. Poškodzujú ich, urýchľujú tzv. apoptózu (plánovanú smrť bunky), degeneráciu, starnutie a smrť organizmu. Na ich eliminovanie, teda vychytávanie a neutralizáciu, slúžia tzv. zametače voľných radikálov, čiže antioxidanty. Je všeobecne známe, že medzi hlavné antioxidanty patria niektoré vitamíny – napríklad kyselina askorbová (vitamín C), tokoferol (vitamín E), betakarotén (provitamín vitamínu A), flavonoidy a tiež ďalšie prírodné látky a niektoré minerály. Početné prírodné látky antioxidačnej povahy, alkaloidy, flavonoidy, aminokyseliny a ďalšie účinné zložky sú obsiahnuté v hojnom množstve aj v našich bylinných čajoch.
CHANCA PIEDRA
(Lomikameň)
Čajovina obsahuje sušenú mletú bylinu. Už z názvu tejto byliny, pochádzajúcej z oblastí tropických dažďových pralesov, vyplýva, že pôsobí proti tvorbe kameňov (konkrementov) a pomáha ich vylúčiť z tela. Pôsobí hlavne na žlčové a obličkové kamene. Vďaka vysokému obsahu alkaloidov uvoľňuje hladké svalstvo, ktoré sa nachádza v žlčovodoch, žlčníku, močovodoch, močovom mechúre, stene žalúdka a čriev, čím pomáha kamienky z nich uvoľniť, vylúčiť a tieto cesty spriechodniť. Pomáha aj pri nafukovaní (meteorizme), hnačke a zápche.
UNCARIA TOMENTOSA
(Vilcacora, Mačací pazúr)
Základ čajoviny tvorí kôra tejto rastliny pochádzajúcej z oblasti Ánd v Peru. Domorodí obyvatelia Peru túto rastlinu pre jej výnimočné vlastnosti nazvali svätou rastlinou (vilcacora). Pre bohatý obsah účinných látok ako sú alkaloidy, terpény, steroly, flavonoidy, tanín, aminoglykozidy a ďalšie antioxidačne účinné látky, podporuje správne fungovanie imunitného systému a priaznivo pôsobí pri onkologických ochoreniach.
SMILAX OFFICINALIS
(Smilax lekársky)
Čajovinu tvorí koreň rastliny Smilax officinalis, ktorej pôvodným domovom je Stredná Amerika a západná India. Vďaka obsahu účinných prírodných látok, najmä steroidných saponínov, má výrazné čistiace až dezinfekčné účinky na močovopohlavný systém, čím pomáha odstraňovať zápaly, odpadové látky, a tým zlepšovať jeho funkciu i potenciu. Ďalej obsahuje glykozidy, hirsutín, minerály – vápnik, železo, mangán, jód, kremík, draslík, síru a vitamíny – A, C, D, komplex B vitamínov. Podporuje vylučovanie odpadových látok a solí, čím priaznivo pôsobí pri reumatických zápaloch, artritídach, dne, psoriáze a podobne.
LAPACHO
(Lapačo – nápoj Inkov)
Tento čaj, nazývaný tiež nápoj Inkov, má pôvod v amazonských oblastiach Južnej Ameriky, kde rastie strom Tabebuia serratifolia. Základom čajoviny Lapacho je sušená vnútorná kôra tohto stromu. Domorodí Indiáni využívali lapacho pre jeho priaznivé účinky na vonkajšie aj vnútorné zápaly. Obsahuje katechíny a saponíny, ktoré podporujú látkovú výmenu a očistu. Má stimulujúce účinky na imunitný systém, ďalej antimikrobiálne účinky, vďaka ktorým pôsobí na mnohé baktérie, dokonca aj na pôvodcu tuberkulózy – mykobaktérie. Pôsobí proti vírusom, plesniam i parazitom. Možno ho využiť aj u domácich zvierat, najmä psov a mačiek, kde pôsobí proti vnútorným a vonkajším parazitom (vnútorne čaj, zvonka kúpele). Udávajú sa aj podporné účinky pri onkologických ochoreniach, včítane leukémie. V praxi je však jeho využitie ako prostriedku proti rakovine sporné kvôli potrebe vysokých dávok, ktoré by mohli mať závažné vedľajšie účinky. Čaj lapacho však pôsobí pozitívne po chemoterapii, ďalej pri dlhodobom užívaní psychofarmák, zmierňuje bolesti, znižuje krvný tlak, má široké využitie pri zápalových stavoch – respiračné infekty, infekcie močových ciest, artritídy (zápaly kĺbov), kožné problémy, psoriáza. Nesmie sa však piť príliš horúci (podobne ako čierna káva) pre obsah kyseliny trieslovej, ktorá v horúcom stave pôsobí agresívne na sliznice tráviaceho traktu.
TRIBULUS TERRESTRIS
(Kotvičník zemný)
Čajovina obsahuje vňať Tribulus terrestris. Táto drobná liečivá rastlinka, pôvodom z prímorských pobreží Číny a Japonska, sa neskôr rozšírila do suchých oblastí celého sveta. Ako liečivka má veľmi široké použitie s množstvom pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.Vňať rastliny obsahuje steroidné saponíny, alkaloidy, glykozidy, flavonoidy a triesloviny. Vďaka obsahu prírodných fytosterolov sa stimuluje tvorba telu vlastných androgénnych a estrogénnych hormónov.
Výsledkom je harmonizácia hladín testosterónu a estrogénu v organizme, čím pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum. Mimoriadne prospešné účinky tejto rastliny sú dokázané u mužov aj žien vo veku po 40-tke, kedy významne klesá tvorba a hladina vlastných hormónov. U mužov sa s nárastom hladiny testosterónu zvyšuje svalová hmota na úkor tuku a zlepšuje sa vitalita a záujem o sexuálny život. U žien po 40-tke pomáha zvyšovať hladinu estradiolu, čím zmierňuje klimakterické symptómy ako sú návaly, nespavosť, podráždenosť, depresívne stavy. Zlepšuje sexuálnu chuť a redukuje telesný tuk.
Použitie má aj pri chorobách obličiek a močového mechúra, zvyšuje vylučovanie žlče a žalúdočnej šťavy, čím zlepšuje trávenie. Znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje nadmernému zhlukovaniu trombocytov (krvných doštičiek) a tvorbe trombov. Prispieva tak k prevencii kardiovaskulárnych chorôb.
MAYTENUS ILICIFOLIA
(Zdroj sviežosti)
Maytenus ilicifolia, rastlina z brazílskeho dažďového pralesa, sa stala novým prírastkom v obľúbenom rade čajov Energy. Svojimi účinkami dodáva Maytenus ilicifolia pocit optimizmu, mladosti a radosti.
Južná Amerika ukrýva množstvom rastlín, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie človeka. Jednou z nich je aj stále zelený krovitý strom Maytenus ilicifolia. Rastie v lesoch a trávnatých oblastiach Brazílie, Paraguaja, Uruguaja a Argentíny. Vyznačuje sa kožovitými listami s tŕňmi na okrajoch, žltozeleným kvetenstvom a oranžovými plodmi. Ako prví začali ich účinky využívať Indiáni kmeňa Guarani, a to predovšetkým pri tráviacich ťažkostiach, žalúdočných vredoch, na zle sa hojace rany, vyrážky a kožné problémy. Výskumy neskôr potvrdili množstvo ďalších predností tejto rastliny, napríklad protirakovinové, tonizujúce, antireumatické, hormonálne a omladzujúce účinky.
MUDr. Július Šípoš,
predseda Odbornej rady Energy Slovensko
Článok sme prevzali z webu spoločnosti Energy s.r.o.