infolinka a poradenstvo:   0908 970 702

E-shop

 

Prírodné produkty na podporu imunity. Účinné pri vírusoch a baktériách.

 

 

  Dôkladná detoxikácia organizmu pomocou Cytosanu - teraz v AKCII

 

Máte vši? Zbavte sa ich s Nitty Gritty. Vyberať hnidy s patentovaným Nitty Gritty hrebeňom je brnkačka!

 

UPOZORNENIE:

 

Prírodné produkty majú podporný účinok na zvyšovanie imunity alebo pri liečbe špecifických problémov uvedených v odporúčaniach. Ich použitie však treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Platí to zvlášť pre tehotné a dojčiace matky, deti, osoby užívajúce lieky a osoby s vážnymi zdravotnými problémami. Prečítajte si prosím starostlivo príbalový leták a užívajte naše produkty podľa odporúčaného postupu. Ďakujeme.

Neprehliadnite

arr3VIANOČNÝ DARČEK PRE VÁS PRI NÁKUPE NAD 60 EUR Milí zákazníci, od dnes u nás platí vianočná akcia. Ku každému nákupu nad 60 EUR máte nielen... arr3ZĽAVA 3% NA VŠETKO, STAČÍ SA ZAREGISTROVAŤZaregistrujte sa a získate u nás okamžite zľavu vo výške 3 % na každý nákup. Vyplňte údaje... arr3AJURVÉDSKA MEDICÍNA PRIAMO Z INDIEPrinášame Vám priamo z Indie prvotriedne produkty vedúcej ajurvédskej značky PLANET... arr3Význam dobrých baktérií - fenomén mikrobiómuKeď pripravujem prednášky o imunite, častých ochoreniach a o možnostiach, ako vyčistiť telo pomocou...

Kontakty

INFOLINKA:
tel: 0908 970 702
info@mamazem.sk
8:00 - 18:00


Sila liečivého kúpeľa

Každý živý organizmus má svoj začiatok života vo vode, človek nie je výnimkou. Podľa nemeckého lekára Kneippa: „Každý kontakt s vodou – to je minúta života naviac.“ Podľa najnovších vedeckých výskumov sa pomocou vody najrýchlejšie regeneruje prirodzený telesný potenciál.

Jedným z najlepších spôsobov využitia bylín pre zlepšenie zdravotného stavu je práve kúpeľ. V minulosti, keď nemali ľudia prístup k teplej vode, prípadne sa kúpali len raz za čas, nepatril kúpeľ k najčastejšie používaným spôsobom alternatívnej liečby. Dnes je našťastie situácia iná, väčšina z nás si môže kúpeľ dovoliť, pokiaľ pravdaže nemáme doma namiesto vane sprchové kúty. Kúpeľ odstraňuje únavu, ukľudňuje nervový systém, omladzuje pokožku, zlepšuje spánok aj látkovú výmenu, likviduje bolesť a napätie vo svaloch celého tela. Na bylinkovom kúpeli je najzaujímavejšie, že účinné látky z bylín sa dostávajú do tela cez pokožku celým povrchom tela, pričom pokožka si z kúpeľa potiahne iba tie látky, ktoré sú pre telo prospešné, ostatné látky ďalej nevpustí.

Dalo by sa povedať, že kúpeľ je úplne bezpečný pri použití akejkoľvek látky, ak dodržíte jedno základné pravidlo: podľa Jiřího Janču každá bylina, ktorá je účinná pri užívaní ústami, je rovnako alebo ešte viac účinná v kúpeli. Úprava bylín na kúpeľ je v podstate rovnaká ako na čaj, teda využíva sa odvar alebo nálev. Čo sa týka množstva, používa sa rovnaká porcia ako na čaj, t.j. asi 7 gramov suchej alebo čerstvej byliny.

Všeobecné pravidlá pre prípravu kúpeľa:

  • použitý bylinný kúpeľ by nemal tvoriť viac ako 15 percent celkového množstva vody,
  • nálev alebo odvar sa zvyčajne zhotovuje z jednej čajovej lyžičky na pol litra vody.

Samozrejme sú aj byliny, ktoré hoci nie sú vhodné na vnútorné užívanie, sú viac než vhodné na kúpeľ, ako sú napríklad tuja západná, brečtan popínavý alebo papraď samčia. Pre deti do 8 rokov je okrem obvyklých bylín vhodná na kúpeľ práve papraď samčia (vňať), pagaštan konský (plod aj kvet), smrek obyčajný (ihličie) a tuja západná (ihličie a vetvičky). Aj v tomto prípade sa používa 7 gramov na odvar na jeden kúpeľ.

Zaujímavou prevenciou je užívanie olejových extraktov (esenciálnych olejov, silíc) z bylín. Obvykle stačí na kúpeľ niekoľko kvapiek a účinok je mimoriadny. S obľubou sa používajú levanduľový, anízový, borovicový, citrónový, ružový, pomarančový alebo napríklad mätový olej. Tu sa navyše spája efekt čuchový s efektom liečivým. Pre deti do 8 rokov sa všeobecne odporúčajú 4 kvapky do kúpeľa, pre deti nad 8 rokov je to 8 kvapiek, najlepšie na začiatku napúšťania vody, aby sa vo vode dobre rozptýlil.

Alebo si môžete vychutnať harmančekový kúpeľ. M. Tombak odporúča nasledujúci postup:

Teplota vody 35-37 stupňov Celzia, 300g harmančeka spariť v 5 l horúcej vody a odstaviť na 2 hodiny. Ďalej precediť a naliať do vane.

Použitie: bolesti chrbta, krížov, kĺbov, protizápalové pôsobenie, celkovo posilňujúci efekt.

Na kúpeľ môžete využiť aj niektoré z exotických čajov Energy, ktoré sú vlastne výťažky z rastlín (vňať, kôra a podobne), pričom môžete využiť ich konkrétne účinky. Taktiež môžete použiť rôzne prírodné esenciálne oleje alebo pre fajnšmekrov máme v ponuke Kúpeľovú soľ zo známeho liečivého prameňa Podhájska Biotermal a rašelinový kúpeľ Balneol.

Prajeme Vám príjemný kúpeľ!

 

Pri zostavení článku sme využili tieto zdroje:

Je možné žít 150 let?,  Michail Tombak, vydavateľstvo Beskydy, I. vydanie, 2011

Zdravé dítě a Alternativní medicína, Jiří Janča, vydavateľstvo Eminent, I. vydanie, 1993

 

Ďalšie zaujímavé články:

Očista tela pomocou rašeliny

 

MzZlYz