a
UPOZORNENIE:
Prírodné produkty majú podporný účinok na zvyšovanie imunity alebo pri liečbe špecifických problémov uvedených v odporúčaniach. Ich použitie však treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Platí to zvlášť pre tehotné a dojčiace matky, deti, osoby užívajúce lieky a osoby s vážnymi zdravotnými problémami. Prečítajte si prosím starostlivo príbalový leták a užívajte naše produkty podľa odporúčaného postupu. Ďakujeme.
Neprehliadnite
Kontakty
Novinky
Akcia
Zo serveru About.com / Alternative medicine sme prevzali článok Cathy Wong zhŕňajúci priaznivé účinky a riziká užívania mastichy. Článok bol publikovaný 11. septembra 2012.
Mastichová živica je prírodná látka získavaná z kmeňa mastichového stromu (Pistacia lentiscus var. Chia), stále zeleného kríka rastúceho v Stredomorí a v severnej Afrike. V niektorých odvetviach tradičnej medicíny sa masticha žuje pre dosiahnutie zdraviu prospešných účinkov.
Masticha sa ponúka ako prírodný liek na nasledujúce zdravotné problémy:
Okrem toho aromatický mastichový olej pomáha s bojom proti nepríjemnému zápachu z úst. Niektorí ľudia mastichu taktiež používajú na stimuláciu krvného obehu.
V laboratórnom výskume vedci preukázali, že masticha má antioxidačné, protizápalové, antibakteriálne účinky a tiež účinky na ochranu pečene. Masticha obsahuje celý komplex zdraviu prospešných látok, napríklad Linalool (látka obsiahnutá tiež v levanduli, pomarančoch, ružiach a jazmínovom oleji.)
Tu je prehľad niekoľkých dostupných štúdií, ktoré preukázali prospešné účinky mastichy:
Masticha môže pomôcť pri liečbe porúch trávenia, tvrdí štúdia publikovaná v časopise Journal of Ethnopharmacology v roku 2012. Pre túto štúdiu bolo testovaných 148 pacientov s dyspepsiou (poruchou trávenia bez zjavnej príčiny). Tieto osoby boli rozdelené do dvoch skupín, z ktorej jednej bolo podávané placebo a druhej mastichová žuvačka 3x denne. Po troch týždňoch boli príznaky porúch trávenia výrazne nižšie v tej skupine, ktorá užívala mastichu v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Tieto symptómy zahŕňali bolesť brucha a pálenie záhy.
V roku 2006 bola publikovaná štúdia v Archives of Oral biológie a vedci zistili, že masticha môže zabrániť vzniku zubného kazu. Do štúdie bolo zaradených 25 osôb so zdravými ďasnami, z ktorých každý žuval buď mastichu alebo placebo po dobu 15 minút. Po analýze odobratých slín pred a po žuvaní autori štúdie zistili, že masticha bola výrazne účinnejšia pri ničení baktérie Streptococcus mutant (typ baktérie, ktorá spôsobuje zubný kaz).
Predbežný výskum naznačuje, že masticha môže poskytnúť prospešné účinky proti rakovine, podľa správy publikovanej v Nutrition and Cancer a zverejnenej v roku 2011. Po preskúmaní dostupných výskumov o účinkoch mastichy proti rakovine autori štúdie zistili, že niektoré látky obsiahnuté v mastiche bránia rastu rakovinových buniek a nádorov. Tieto zlúčeniny obsahujú triterpenoidy, typ látky, ktorá sa nachádza v celej skupine rastlín (napríklad v boswellii, slovensky kadidlovník). Je potrebné poznamenať, že v súčasnej dobe nie je veľa klinických štúdií, ktoré by testovali účinky mastichy proti rakovine, takže v tomto okamihu nie je pre prevenciu ani pre liečbu rakoviny odporúčaná.
Hoci je masticha všeobecne považovaná za bezpečnú, môže sa u niektorých ľudí vyskytnúť alergická reakcia pri použití mastichy alebo mastichovej žuvačky. Pokiaľ budete mať problémy s dýchaním, bolesť na hrudi, žihľavku alebo vyrážku po užití mastichy, je dôležité okamžite prerušiť jej užívanie. („Za 5 rokov predaja mastichových výrobkov sme sa nestretli s podobnými alergickým prejavmi.“ Vyjadrenie distribútora z ČR.)
Najviac zastúpený je online predaj. Mastichové produkty sa dajú tiež kúpiť v obchodoch zameraných na prírodné potraviny alebo v špecializovaných predajniach s výživovými doplnkami.
Ďalšie informácie o Chioskej mastiche