Medzi tzv. civilizačné ochorenia, na ktoré najčastejšie zomierame, patria predovšetkým kardiovaskulárne choroby a zhubné nádory. Sú významným celospoločenským zdravotným problémom vyspelých štátov sveta. Dnes však poznáme účinnú prevenciu, ktorou sa dokážeme proti nim brániť. Takouto prevenciou je aj mediteránna strava (stredomorská diéta), zdravá životospráva a prírodné doplnky Energy včítane nového bylinného výťažku z gravioly (annona ostnatá, guanabana). Na tieto skutočnosti poukázali viaceré seriózne štúdie ostatných desaťročí.
Je známou skutočnosťou, že národy žijúce v oblasti Stredozemného mora, predovšetkým Gréci, Taliani a Španieli, sa dožívajú vyššieho veku a trpia menej často srdcovocievnymi a nádorovými ochoreniami ako ostatní Európania. Už predtým, sa zistilo, že za to môže ich spôsob stravovania, zloženie stredomorskej stravy, ktorá je bohatá na zeleninu, ovocie, obilniny, strukoviny, semená, olivový olej, morské ryby, cesnak, cibuľu, niektoré byliny a korenia – oregano, rozmarín, tymián, ďumbier (ľud. zázvor), estragón, bobkový list... Výživa, spôsob stravovania, vrátane zloženia a prípravy jedál majú významný vplyv na vznik a rozvoj spomínaných civilizačných ochorení. Preukázali to mnohé objektívne vedecké výskumy. Rovnako pre to svedčí aj skutočnosť, že ak sa títo obyvatelia odsťahovali z oblasti Stredozemného mora do iných krajín a zároveň zmenili stravovacie návyky, zvýšilo sa ich riziko ochorieť na srdcovocievne a nádorové ochorenia. Dôležitou súčasťou prevencie je aj čisté životné prostredie, zdravý životný štýl s minimalizovaním stresu, dostatkom pohybu, bez fajčenia, nadmerného požívania alkoholu a návykových škodlivín.
Uprednostniť treba čerstvú stravu, zeleninu, ovocie, ktoré sa len minimálne spracúvajú, nekonzervujú a chemicky neupravujú. Je v nich dostatok prírodných vitamínov, stopových prvkov, minerálov, vlákniny. Vďaka obsahu nenasýtených mastných kyselín z olivového oleja a omega-3-mastných kyselín z morských rýb, má táto strava aj hypolipemický účinok, pomáha priaznivo regulovať hladinu krvných lipidov, zvyšovať hladinu dobrého HDL cholesterolu. Strava Stredozemného mora poskytuje organizmu komplexné ochranné, antioxidačné, hypolipemické a čistiace účinky, čím významnou mierou prispieva k ochrane pred kardiovaskulárnymi a nádorovými ochoreniami.
Z prípravkov Energy, ktoré našu stravu môžu obohatiť o prírodné zložky hojne obsiahnuté v mediteránnej strave, možno uviesť predovšetkým VITAMARIN, FLAVOCEL, REVITAE a všetky zelené potraviny.
Najnovším prípravkom Energy a prvým z radu jednozložkových bylinných koncentrátov je ANNONA FORTE, obsahujúca koncentrovaný extrakt z listov rastliny Annona muricata, čiže annona ostnatá, nazývaná aj graviola alebo guanabana. Jej domovom je oblasť Amazónie v Peru, kde rastie ako strom menšieho vzrastu so stálozelenými podlhovastými listami a chutnými plodmi – guanabana. Biochemickou analýzou rastliny bolo zistené, že všetky jej zložky obsahujú tzv. anonové acetogeníny, u ktorých sa predpokladá protinádorový účinok so selektívnym pôsobením proti nádorovým bunkám. Acetogeníny inhibujú enzymatické procesy selektívne iba v nádorových bunkách, avšak nepôsobia toxicky na ostatné zdravé bunky.
Bylinný koncentrát z listov Annony má tiež protizápalové, antiparazitárne a sedatívne účinky a priaznivo pôsobí pri depresiách a strese. Je vhodný ako podporný prostriedok pri cukrovke, pri srdcovocievnych ochoreniach – najmä pri vysokom krvnom tlaku.
ANNONA FORTE má podobné dávkovanie ako ostatné bylinné koncentráty, t.j. užíva sa obvykle 1 až 3-krát denne 2 až 7 kvapiek, najlepšie rozpustených v pohári vody, v 21 dňových cykloch. Cyklus sa odporúča opakovať maximálne 2- až 3-krát ročne.
Dôležitý je aj dostatočný pitný režim a pre zdravie a očistu organizmu prospešné dodržiavanie pravidelnej harmonickej životosprávy.