Zbieranou časťou rastlinky je jej vňať.
Účinne pomáha pri:
- tlmení kŕčovitých bolestí
- rozťahuje srdcové cievy
- prehlbuje srdcovú činnosť
- tlmí búšenie srdca
- uvoľňuje kŕče čriev a tráviaceho traktu
- mierni kŕče bronchov v pľúcach, takže uľavuje u dráždivého kašľa
- znižuje krvný tlak
- zvyšuje vylučovanie žlče a tlmí kŕče v oblasti žlčníka a žlčovodov
- zvonka pôsobí pri bradaviciach a moluskách.
Všeobecný popis:
Lastovičník dorastá do výšky až jedného metra. Listy sú ústretovo postavené, vajcovité, laločnaté vrúbkované, na rube riedko ochlpené. Kvitne od mája do septembra; žlté kvety vyrastajú na dlhých stopkách a vytvárajú okolíky. Po odkvitnutí dozrievajú lesklé čiernohnedé semená v plodoch v tvare kapsulí. Byle aj listy sa ľahko lámu a na lome ronia tmavo žlté až oranžové mlieko. Je to stredne toxická bylina. Toxický efekt je predovšetkým pripisovaný chelerythrinu. Symptómy kontaktnej intoxikácie latexom sú dermatitídy a nebezpečné poškodenie spojovky a rohovky po vniknutí do oka (vplyvom sanguinarinu). Požitie čerstvej byliny môže vyvolať podráždenie tráviaceho traktu, vrátane tvorby pľuzgierikov na sliznici úst a hrdla, nauzeu, drastické krvácavé hnačky spojené s kolikou. V praxi sú otravy lastovičníkom riedke pre jeho nepríjemnú chuť a vôňu.
Používaná časť:
Užíva sa vňať a podzemok. Vňať sa zbiera na začiatku kvitnutia. Keď sa nepoužíva čerstvá, treba ju rýchlo usušiť, aby sa predišlo fermentácii.
Spôsob použitia:
Vňať sa výnimočne používa vo forme bylinného čaju, a to výhradne v zmesi s ďalšími bylinami a po konzultácii s odborníkom na byliny.Oranžovým mliekom z čerstvej byliny sa potierajú bradavice a moluská. Z kvitnúce vňati sa vyrába tinktúra. Tá je vhodná zvonka na bradavice. Správne riedená tinktúra v potenciu D3, D5 a D6 sa užíva vnútorne. Je dôležité zachovať riedenie tinktúry z dôvodu strednej toxicity byliny.
Nájdete vo výrobku:
Bradavicové mazanie, tinktúra z bylín Lastovičník
Zdroj:Serafin - prírodné produkty - Herbár