Niekedy sa vitamín D označuje ako "slnečný" vitamín, pretože približne 85% jeho množstva vytvára naša koža prostredníctvom slnečného žiarenia. To je ale schopné slnečné žiarenie dokázať v našich zemepisných podmienkach len v lete. A tak pomaly prichádza obdobie, keď bude väčšina dospelej populácie v strednej Európe vykazovať deficit tohto dôležitého vitamínu. To prináša so sebou rôzne ochorenia, pretože vitamín D je absolútne nepostrádateľný pre silnú obranyschopnosť organizmu. Hrá ústrednú úlohu pri vývoji, aktivácii a riadení imunitného systému. Podnecuje tvorbu ochranných látok, ako je cathelicidín a defensín, proti vírusom a baktériám. Dnes už vieme, že dokáže chrániť pred zápalmi, a to obrannými (infekcia, napr. ochorenie dýchacích ciest), tak poškodzujúcimi ( pri autoimunitných ochoreniach, napr. roztrúsenej skleróze, Crohnovej chorobe, atď.). A okolo nás sa pohybujú stovky typov vírusov, ktoré môžu spôsobiť prinajmenšom nádchu.
Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 20 mikrogramov, ale jeho množstvo prijímané z potravy niekedy nestačí. Preto ho napríklad vo Fínsku pridávajú do mlieka, Švajčiari predávajú šampióny pestované v ultrafialovom svetle, obohatené týmto vitamínom. Najviac je zastúpený v rybách, ako je sleď, úhor a losos.
Od októbra nesvieti u nás slniečko dostatočne kolmo na kožu, aby ju mohlo stimulovať v produkcii vitamínu D. Zásobu si v lete urobiť nemôžeme, a tak nastúpi nám dobre známy Vitamarin. Rybí olej, ktorý obsahuje , je cenným zdrojom tohto vitamínu. Myslime pritom na to, že na dostatočný prísun vitamínu D by sa malo dbať predovšetkým u detí a seniorov. (Leit.)
Zdroj: Vitae - magazín Energy - september 2019