Rozlišujeme tzv. generalizované alebo veľké záchvaty „grand mal“ a parciálne alebo malé záchvaty „petit mal“. Pri veľkých záchvatoch človek obyčajne stratí vedomie, padá v kŕčoch na zem a svalové zášklby mykajú celým telom (tonickoklonické kŕče), býva pohryzený jazyk, zaťaté zuby, chrčivé dýchanie, modrasté pery, pomočenie. Malé záchvaty sú menej nápadné, často ide len o mierne svalové zášklby napríklad na jednej končatine, navonok nemusia byť ani pozorovateľné. Alebo sa prejavia krátkodobou poruchou vedomia, tzv. neprítomným pohľadom, nevnímaním okolia, atď. Odborná neurologická klasifikácia epileptických záchvatov je oveľa sofistikovanejšia a podrobnejšia.
SPÚŠŤACIE FAKTORY
Epilepsia môže mať príčinu neznámu – tzv. idiopatická epilepsia, keď sa nezistí zjavné organické poškodenie mozgu. Takáto lézia (poškodenie) mozgu môže byť iba na mikroskopickej úrovni, t.j. neodkryje ju ani bežné vyšetrenie CT či MR. Základom lézie býva vrodená anomália neurónov. Idiopatická forma epilepsie sa vyskytuje predovšetkým u detí a mladých dospelých, spravidla do veku 25 rokov.
U celkom malých detí, t.j. do 2–3 rokov veku, môže byť príčinou vzniku epilepsie poškodenie mozgu počas pôrodu. Najmä pri komplikovanom, napr. kliešťovom pôrode, kde následne vzniknutá jazva na mozgovej kôre býva zdrojom patologických výbojov. V tomto prípade je pôvod zrejmý, preto hovoríme o epilepsii symptomatickej.
Rovnako aj u dospelých a starších osôb dominujú ako príčina úrazy mozgu, prípadne nádory. Samotný epileptický záchvat môže vyvolať (spustiť) množstvo príčin: napríklad vysoká horúčka pri bežnom infekčnom ochorení, ochorenie mozgu (zápaly), metabolické poruchy (napríklad cukrovka s hypoglykémiou po navodenej liečbe alebo porušení životosprávy), alkohol, drogy, otrava oxidom uhoľnatým, porucha prekrvenia a okysličenia mozgu pri cievnej mozgovej príhode (ischémia, krvácanie), závažné srdcové arytmie. Z vonkajších vplyvov je to napríklad intenzívny zvuk alebo blikajúce svetlo. Záchvaty, ktorých príčinou je trvalé poškodenie mozgových štruktúr, sa obyčajne opakujú roky, niekedy celý život. Ochorenie si vyžaduje pravidelné neurologické sledovanie, odbornú liečbu a prevenciu vzniku záchvatov, a to aj úpravou životosprávy.
LIEČBOU JE PREVENCIA
Pretože väčšina epileptikov nemá v obdobiach medzi záchvatmi žiadne ťažkosti, je cieľom prevencie a liečby záchvatom predchádzať. Používajú sa tzv. antiepileptiká, ktorých indikácia a dávkovanie sú v kompetencii neurológa. Hlavnou preventívnou zásadou je nepožívanie alkoholických nápojov, ktoré sú pri tomto ochorení absolútne zakázané. Inak epileptik môže viesť normálny spoločenský život s primeranými pohybovými aktivitami. Odporúča sa nerobiť také športy a práce, kde je zvýšené riziko úrazu pri záchvate, napríklad pád z výšky, poranenie pracovnými nástrojmi, a pod. V prípade veľkého záchvatu s bezvedomím a kŕčmi treba zabrániť poraneniu postihnutého, dať ho do stabilizovanej polohy na boku, uvoľniť odev okolo krku, podložiť hlavu, aby sa predišlo aspirácii a privolať záchranku.
Z hľadiska zásad všeobecnej prevencie je pre mozog dôležité zaistiť pravidelný prísun živín, energie, kyslíka, glukózy, minerálov a samozrejme dostatok odpočinku na regeneráciu v pravidelnom rytme. Zdrojom energie pre mozgové tkanivo je najmä glukóza a kyslík, ktoré sa k nemu dostávajú prostredníctvom okysličenej krvi cestou siete artérií a kapilár. Aby bol prietok krvi cez cievy dostatočný, treba ich udržať v dobrej kondícii, s hladkým endotelom (výstelkou bez ateromatóznych nánosov a trombov), aby mali dobrú elastickosť a dostatočný priesvit. Iba tak dokážu plne pokryť vysoké nároky mozgu na krvné zásobovanie.
Preto je dôležité z hľadiska prevencie vyvarovať sa všetkých škodlivín, ktoré škodia centrálnemu nervovému systému a neurónom: fajčenie, alkohol, drogy, stimulujúce, tzv. energetické nápoje namiesto žiadúceho odpočinku a relaxu. Nesmú sa zanedbať ani prípadné chronické ochorenia ako metabolické poruchy, poruchy funkcie štítnej žľazy a prištítnych teliesok, cukrovka, obezita, anémia, vysoký krvný tlak, arytmia, poruchy lipidov, a pod. Je dôležité mať ich pod dlhodobou kontrolou, t.j. dobre kompenzované (vyrovnané), liečbou stabilizované. Mozgu prospieva pravidelný výdatný spánok, relax a pobyt v čistom prostredí prírody s dostatkom kyslíka a vhodných pohybových aktivít. Prospešná je zdravá strava s dostatkom zeleniny, ovocia, prirodzených glycidov, vitamínov, minerálov, vlákniny.
VÝŽIVOVÉ DOPLNKY ENERGY
Základom je bylinný koncentrát Korolen, ktorý harmonizuje centrálny nervový systém a kardiovaskulárny systém, účinne pomáha pri detoxikácii organizmu. Pomáha zlepšovať okysličenie, prekrvenie a funkcie najdôležitejších orgánov, t.j. mozgu a srdca.
Podpore výkonnosti centrálneho nervového systému prospieva aj Stimaral, ktorý pôsobí viac na oblasť psychiky, je doslova „vyrovnávačom nálady“. Zároveň pomáha organizmu prispôsobiť sa zmenám prostredia, odolávať stresu, zlepšovať pamäť a funkcie zmyslových orgánov, zraku a sluchu.
Osvedčeným prípravkom v pomoci centrálnemu nervovému systému je trojzložkový Celitin. Prospešný je pre výživu nervových vlákien a obalov vďaka obsahu lecitínu, výťažok z ginkga dvojlaločného prospieva rozšíreniu a čisteniu tepien, čím zlepšuje prekrvenie mozgového tkaniva, pamäť a sústredenie. Nedávno bol Celitin doplnený o Gotu kola, ktorá sa tiež podieľa na podpore výživy mozgových buniek – má tzv. nootropný efekt. Okrem toho pomáha Celitin zlepšovať metabolizmus tukov.
Vitamarin má tiež pozitívny vplyv na fungovanie mozgu a zlepšenie pamäti. Pretože obsahuje omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, pomáha odbúravať cholesterol a tuky uložené v cievach, čím zlepšuje ich priechodnosť a elasticitu. Účinky Vitamarinu a Celitinu sú synergické, navzájom sa podporujú.
Z ostatných prípravkov Energy je Fytomineral tým prípravkom, ktorý obsahuje prospešné minerály a stopové prvky v koloidnej, t.j. ideálne vstrebateľnej forme. Minerály sú dôležité z hľadiska správneho prenosu nervových impulzov (vzruchov) nervovými vláknami, ako aj pre stabilizáciu bunkových membrán a početné biochemické deje v organizme.
MUDr. JÚLIUS ŠÍPOŠ
Epilepsia 06 ~ VITAE ~ MAGAZÍN ENERGY
PREČÍTALI SME ZA VÁS
Epileptik bojuje svojimi záchvatmi proti okoliu. Tí, ktorým dnes sťažuje život a pripravuje horúce chvíle, ho sami kedysi možno zavrhovali a trápili. Vyrovnanie ľudských chýb a vzťahov medzi konkrétnymi jedincami sa často dosahuje spôsobom, ktorý je pre väčšinu z nás nepochopiteľný. Nie je dôležité vedieť o tom, ako skôr si k chorému s epilepsiou vždy, všade, v reči aj myšlienkach zachovať lásku a úctu. V terminológii prvkov pokoj symbolizuje horčík. O čo viac pokoja poskytnete postihnutému láskou, prejavenou činmi a myšlienkami, o to menej horčíka v tabletách bude potrebovať alebo o to väčší účinok bude mať rovnaké množstvo horčíka než v prípade, že okolo epileptika bude vládnuť chaos, strach, rodinné rozbroje a roztržky, napríklad kvôli nemu. Cesta lásky pomáha epilepsiou postihnutému človeku, aj vám samým.
Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí, MIROSLAV HRABICA