Na rozdiel od žlčníka alebo sleziny, ktoré nie sú pre život nevyhnutné, patrí pečeň k tým orgánom ľudského organizmu, bez ktorých život nie je možný. Preto si zaslúži našu trvalú ochranu a starostlivosť. Jej funkcia sa dá prirovnať k veľmi zložitej a komplikovanej chemickej továrni s viacerými rozličnými prevádzkami. Pokiaľ všetky správne fungujú, zbavujú naše telo toxických látok a zároveň mu vytvárajú látky potrebné pre život, zlúčeniny, enzýmy, a podobne.
Pečeň patrí medzi nepárové orgány a jej zložité funkcie nemôže nahradiť žiadny iný orgán v ľudskom tele – preto sa bez nej nezaobídeme. Je uložená vpravo pod bránicou, pod pravým rebrovým oblúkom, a váži cca 1,5 kg (u ženy o niečo menej). Predovšetkým zo spodnej strany susedí pečeň s ďalšími orgánmi brušnej dutiny – s hrubým črevom, dvanástnikom, žalúdkom a pravou obličkou. Žlčník, do ktorého pečeň prostredníctvom žlčovodov odvádza žlč, sa nachádza priamo pod pečeňou, akoby bol do nej vnorený. Do pečene sa krvnými cievami privádza krv zo všetkých brušných orgánov. Zvlášť krv z oblasti žalúdka, dvanástnika a tenkého čreva je bohatá na vstrebané živiny, ktoré pečeň ďalej spracúva. Prebiehajú v nej intenzívne metabolické procesy, látková výmena prakticky všetkých živín potrebných pre organizmus. Tvoria, premieňajú a odbúravajú sa v nej proteíny. Sacharidy, ktoré sú zdrojom energie, si pečeň ukladá do zásob v podobe glykogénu, a v prípade potreby ich dokáže zasa uvoľňovať napríklad pre nervové bunky mozgu, krvotvorbu, svaly, atď. V pečeni sa metabolizujú aj tuky, z cholesterolu sa tvoria žlčové kyseliny, ktoré sú súčasťou žlče; tá zasa v črevách tráviaceho traktu dokáže tuky štiepiť a je nevyhnutná pre správne trávenie. Ak je nedostatok žlče, nastáva aj porucha vstrebávania vitamínov rozpustných v tukoch, t.j. vitamínu A,D,E a K.
Ak zlyhávajú pečeňové funkcie, prejaví sa to na fungovaní ďalších životne dôležitých orgánov. Napríklad nedostatok proteínov spôsobí zaostávanie telesného a duševného vývoja, oslabenie imunity, môžu sa horšie hojiť poranenia, v tele sa zadržiava voda a vznikajú opuchy. Pri porušenej funkcii pečene býva narušený metabolizmus sacharidov v zmysle zníženej schopnosti udržiavať stálu hladinu cukru v krvi, čo vedie k častejšiemu vzniku cukrovky. V pečeni sa tvoria početné faktory krvnej zrážanlivosti. Preto ak nefunguje správne, nastáva sklon ku krvácaniu. Nenahraditeľnú úlohu má pečeň pri detoxikácii organizmu. Jej úlohou je vylúčiť z tela všetky cudzorodé chemické látky a škodliviny, ktoré sa do neho dostávajú z vonkajšieho prostredia, či už v potrave, nápojoch alebo liekoch. Tieto buď vylúči priamo, alebo ich najskôr premení na také formy, ktoré sa následne ľahšie a bez rizika poškodenia ďalších orgánov vylúčia prostredníctvom žlče, stolice, moču.
Pečeň zároveň slúži ako zásobáreň niektorých stavebných látok, minerálov, vitamínov, enzýmov, ktoré organizmus potrebuje mať k dispozícii kedykoľvek ako nevyhnutnú rezervu. Zlyhávajúca pečeň stráca aj túto schopnosť rezervoára zásob.
Ako spoznáme, že s pečeňou nie je všetko v poriadku?
Aké sú príznaky jej postihnutia?
Nemusia byť výrazné, najmä pri ľahšom postihnutí. Najčastejšie býva prítomná únava, nevýkonnosť, nesústredenosť, ospalosť počas dňa, prítomné bývajú poruchy trávenia, ako napríklad nadmerná tvorba plynov, nepríjemný pocit nafúknutého brucha, pocit plnosti, nevoľnosť, a podobne. Pečeň môže byť zväčšená, čo sa prejaví tlakom i bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom, resp. v pravej strane brucha. Niekedy býva zväčšená aj slezina, čo sa prejaví tlakom pod ľavými rebrami. Ďalším prejavom pečeňových ochorení býva žlté sfarbenie kože, slizníc a očných sklér (očných bielok). Príčinou ikteru (žltého sfarbenia) je porušený metabolizmus a vylučovanie žlčového farbiva, bilirubínu. Ikterus býva prítomný najmä pri vírusovej hepatitíde (infekčnom zápale pečene), a tiež pri blokáde odtoku žlče napríklad kvôli žlčovému kameňu, ktorú často sprevádza svrbenie tela. Ľudia trpiaci chronickým ochorením pečene mávajú na koži krvácavé prejavy a tzv. pavúčikovité névy, čo sú drobné tenučké cievky vybiehajúce radiálne z centrálne uloženej hlavičky (pripomínajú malého pavúka s dlhými tenkými nohami), a bývajú spravidla na hrudníku, resp. v hornej polovici tela.
V pokročilejšom štádiu zlyhania pečene sa objavujú opuchy dolných končatín a opuch brucha, tzv. vodnatieľka alebo ascites.
Zhoršuje sa trávenie a chuť do jedla, zhoršuje sa plynatosť, prichádza nafukovanie, grganie, smäd; naopak, znižuje sa množstvo moču, čo zhoršuje opuchy. Atrofuje svalstvo, končatiny sa stenčujú – človek môže nadobudnúť podobu pavúka s veľkým bruchom a tenkými končatinami.
Na naše veľké šťastie, pečeň a jej bunky (hepatocyty) majú veľkú regeneračnú schopnosť. Znamená to, že ak jej dáme šancu – dostatočný prísun živín v kvalitnej zdravej strave, bez záťaže toxínmi (najmä alkohol a iné bunkové jedy) – dokáže sa zreparovať a zregenerovať už počas niekoľkých týždňov. Samozrejme, pokiaľ nie je totálne zničená a zvraštená cirhózou na kameň. V takom prípade je stav nezvratný a končí sa jej úplným zlyhaním, rozvratom vnútorného prostredia a smrťou.
Pečeň okrem alkoholu, toxínov, chemických návykových látok, drog, ťažkých liekov a ich nevhodných kombinácií, poškodzujú aj iné faktory, resp. choroby. Nie sú to len zápaly pečene, najčastejšie infekčné (vírusové) hepatitídy, ktoré priamo poškodzujú pečeňové bunky, ale aj bežne sa vyskytujúce ochorenia iných orgánov, ak sa dlhodobo nekontrolujú, čiže stabilizujú. Patrí sem napríklad chronické srdcové zlyhávanie, poruchy metabolizmu tukov, diabetes mellitus, a podobne. Preto je dôležité starať sa o celkové zdravie, udržiavať si organizmus v dobrom zdravotnom stave, t.j. mať pod kontrolou aj prípadné chronické ochorenia.
Prírodné prípravky Energy ako prevencia, pomoc a ochrana pečene:
Sú prospešné pri prevencii ako doplnky výživy a pomáhajú pri regenerácii pečeňového parenchýmu. Regenerácia je potrebná pri nadmernej záťaži toxínmi, nezdravou potravou (mastná strava, prepálené tuky, chemické konzervačné a stabilizujúce látky), alkoholom, chemickými liekmi. Očistením a harmonizáciou organizmu pomáhajú pečeni pri detoxikačných procesoch. Zmierňujú niektoré prejavy ochorení pečene, problémy s trávením, nafukovaním, vylučovaním. Výsledok umocní racionálne stravovanie, šetriaca diéta s obmedzeným príjmom tukov, pravidelná životospráva bez alkoholu a návykových látok.
Cytosan a Cytosan Inovum sú prípravky bohaté na prírodné humáty, ktoré pôsobia očistne na celý organizmus vďaka ich absorpčnému a detoxikačnému účinku. Silymarín (extrakt semien pestreca mariánskeho) chráni pečeňové bunky pred jedmi a pomáha pri ich regenerácii. Cytosan Inovum obsahuje navyše zelený íl, ktorý absorbuje toxické látky priamo v tráviacom trakte, čím sa podieľa na jeho očiste. Keďže sa v tráviacej rúre nevstrebáva, vylúči sa prirodzenou cestou aj s naviazanými toxickými látkami. Užíva sa 2-krát denne 1 kapsula pred jedlom.
Regalen je bylinný koncentrát obsahujúci bioinformácie liečivých rastlín a horčiny (amara). Harmonizuje energetickú dráhu pečene a pomáha pri jej regenerácii. Odporúča sa užívať ho spočiatku v nižších dávkach, t.j. 2- až 3-krát denne 2 až 3 kvapky v pohári vody, najlepšie pol hodiny pred jedlom. Po niekoľkých dňoch sa dávka pozvoľna zvyšuje na obvyklých 2- až 3-krát denne 5 až 7 kvapiek. Odporúča sa dostatočný príjem tekutín, aspoň 2 litre vody denne.
Účinok Regalenu vhodne dopĺňa a podporuje bylinný krém Protektin. Aplikuje sa zvonka cez kožu nad oblasť pečene. Je vhodný aj na prípadné kožné problémy a pomáha tiež proti svrbeniu.
Prospešné sú aj tzv. zelené prípravky – Barley, Spirulina Barley, Chlorella a Probiosan, ktoré priaznivo ovplyvňujú viaceré energetické dráhy, pôsobia jemne očistne, protizápalovo, a sú významným zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny, enzýmov. Na regeneráciu a ochranu pečene priaznivo vplývajú antioxidačnými, protizápalovými a detoxikačnými účinkami aj liečivé čaje Lycium Chinense, Chanca Piedra, Lapacho a Maytenus Ilicifolia.
MUDr. Július Šípoš
Článok sme prevzali z webu spoločnosti Energy s.r.o.
Kompletnú ponuku prírodných prípravkov, ktoré sa odporúčajú pri regenerácii a ochoreniach počene nájdete tu.
Kompletná ponuka Energy produktov.
Ďalšie zaujímavé články:
Infekčná mononukleóza - poznáme ju?
Lapacho - poklad (nielen) Inkov