a
UPOZORNENIE:
Prírodné produkty majú podporný účinok na zvyšovanie imunity alebo pri liečbe špecifických problémov uvedených v odporúčaniach. Ich použitie však treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Platí to zvlášť pre tehotné a dojčiace matky, deti, osoby užívajúce lieky a osoby s vážnymi zdravotnými problémami. Prečítajte si prosím starostlivo príbalový leták a užívajte naše produkty podľa odporúčaného postupu. Ďakujeme.
Neprehliadnite
Kontakty
Novinky
Akcia
Slinivka brušná alebo pankreas je žľaza pripomínajúca veľkú slinnú žľazu a z tejto podobnosti je odvodený aj jej názov. Zaraďuje sa k orgánom tráviacej sústavy a spĺňa kritériá žľazy s vnútornou aj vonkajšou sekréciou.
Pankreas je uložený za žalúdkom a prechádza naprieč po zadnej brušnej stene od dvanástnika k slezine, za nástennou pobrušnicou. Skladá sa z dvoch funkčných jednotiek. Prvá je časť zvonka sekrečná, zahŕňa väčšinu objemu tkaniva pankreasu a je zodpovedná za tvorbu pankreatickej šťavy obsahujúcej enzýmy (proteázy, lipázy a amylázy), ktoré v čreve štiepia cukry, tuky a bielkoviny. Druhú časť, vnútorne sekrečnú, predstavujú tzv. Langerhansove ostrovčeky, ktoré tvorí niekoľko typov buniek a produkujú hormóny dôležité pre reguláciu hladiny cukru v krvi – inzulín, glukagón a somatostatín. Treba podotknúť, že činnosť pankreasu je sčasti riadená hormonálne z buniek sliznice dvanástnika.
Vyšetrovacie metódy sú zamerané na zmenu funkcie či tvaru orgánu. Biochemickým vyšetrením amyláz v krvi sa dá stanoviť napr. porucha funkcie sekrečnej časti slinivky zvonka, podľa hladiny cukru posudzujeme správnu vnútornú sekrečnú činnosť. K základným zobrazovacím metódam patrí ultrazvukové vyšetrenie; jeho kvalita je často ovplyvňovaná horším rozlíšením pri obezite pacienta či zvýšenej plynatosti. Ďalšiu možnosť ponúka CT (počítačová tomografia), ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia), magnetická rezonancia alebo PET vyšetrenie, ktoré využíva pozitrón z jadra rádionuklidu.
Akútny zápal pankreasu je väčšinou dramaticky prebiehajúce ochorenie, ktoré sa často spája s diétnou chybou, či už vo forme konzumácie nadmerného množstva alkoholu alebo tučného jedla. Príčinou však môže byť aj uzáver žlčníkového či slinivkového vývodu kameňom, vírusové ochorenie, negatívne pôsobenie niektorých liekov, metabolické ochorenie, ako napr. dyslipidémia. Zápal býva sprevádzaný tupou bolesťou brucha s propagáciou do ľavého boku a chrbta, nevoľnosťou, zvracaním, zástavou vetrov a stolice, celkovou zmenou stavu pacienta s rizikom ohrozenia života pri rozvoji šokového stavu.
Chronický zápal pankreasu predstavujú ataky s klinickým obrazom akútneho zápalu pankreasu. Po každom ataku sa trvalo znižuje funkcia pankreasu spojená s funkčnými poruchami trávenia, ako je meteorizmus, pocity nevôle, zmena vzhľadu a frekvencie stolice a rozvoj diabetes. Osoby s chronickým zápalom pankreasu majú 16x vyššie riziko vzniku karcinómu pankreasu oproti zdravej populácii.
Autoimunitný zápal vzniká v situácii, keď imunitný systém vyhodnotí niektoré tkanivo ako cudzie a začne proti nemu vytvárať protilátky, v tomto prípade teda proti bunkám pankreasu, ktoré produkujú inzulín. Výsledkom je diabetes I. typu spôsobená nedostatočnou produkciou inzulínu, ktorý treba telu dodávať injekčne.
Nádory pankreasu sa dajú rozdeliť na zhubné a nezhubné, ktoré sa vyskytujú veľmi zriedka. Je známych mnoho rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku karcinómu pankreasu ako obezita, konzumácia alkoholu, tučných jedál. Karcinóm pankreasu sa v posledných rokoch z hľadiska úmrtnosti zaradil na 4. miesto po nádore pľúc, kolorektálnom karcinóme a nádoru prsníka a vyniká vysokou úmrtnosťou. Môže byť spočiatku asymptomatický, teda bez príznakov, alebo sa môže prejavovať neurčitými zažívacími ťažkosťami, náhlym a bezbolestným zožltnutím pacienta v súvislosti s umiestnením nádoru a jeho útlakom žlčových vývodov. V rozvinutom štádiu patrí medzi jeho prejavy bolesť brucha s propagáciou do chrbta. Pre tento nádor je typické prerastanie do nervov, ktoré býva zdrojom silných bolestí, a zažívacie ťažkosti s následným rozvojom kachektizácie (výrazného hmotnostného úbytku). Liečba závisí od štádia ochorenia. V prípadoch, ktoré to umožňujú, je radikálna chirurgická, tam, kde to nie je možné, je paliatívna, zameraná na odstránenie bolesti a odstránenie uzáveru postupujúcim nádorovým bujnením. Rádio- a chemoterapia majú pri tomto ochorení malú účinnosť.
Z hľadiska TČM tvorí okruh pankreas-slezina-žalúdok jeden energetický celok, ktorý zaisťuje metabolizmus potravy a jeho transport. Slezina-pankreas riadia vzostup a udržiavajú orgány na mieste. Pri zlej funkcii klesajú orgány – žalúdok, obličky, maternica, konečník. K ďalším prejavom narušenia funkcie sleziny-pankreasu patrí obezita či naopak nadmerná štíhlosť, chuť na sladké, časté nočné močenie, slabosť a brnenie v končatinách, ochabnuté, ľahko sa unavujúce svalstvo, hormonálne poruchy. Súvisí so živlom Zeme, žltou farbou. Pôvodné čínske pramene hovoria o jednom orgáne slezine, ktorý ale predstavoval funkciu sleziny aj pankreasu. Z hľadiska príslušnosti k čakrám zodpovedá pankreas 3. čakre, je sídlom vôle osobnosti, citových pochodov. Zablokovanie vedie k pocitom straty odvahy, slobodnej vôle a vytváraniu negatívnych myšlienkových konštrukcií.
Prípravky Energy
Za základný prípravok vhodný na harmonizáciu energetických dráh tohto okruhu možno považovať koncentrát Gynex. Zlepšuje tráviacu aj hormonálnu funkciu. Preto je výhodné podávať ho pri chronických zápaloch slinivky, ale aj pri diabetes. Znižuje chuť na sladké a zvyšuje psychickú odolnosť. Ďalšie prípravky vhodné na podporu správnej funkcie zažívacieho systému sú zelené potraviny Barley juice, Spirulina Barley, Chlorella a probiotiká Probiosan či Probiosan Inovum. Na detoxikáciu je najúčinnejší Cytosan a Cytosan Inovum.
MUDr. Jana Haltmarová
Článok sme prevzali z webu spoločnosti ENERGY
Ďalšie zaujímavé články:
Gynex je vhodný pre ženy aj mužov
Pálenie záhy, jeho príčiny a ajurvédska liečba
Cholesterol: prečo je potrebný a kedy je škodlivý